EGÉSZSÉG

 

Szerencsére ez a fajta nem terhelt túlságosan örökletes betegségekkel. Fontos, hogy ha kiskutyát szeretnénk ellenőrizzük, hogy a szülőknek volt-e DISZPLÁZIA  szűrése, ha nem mentesek, akkor enyhe – C-s – minősítésnél ne legyen rosszabb az eredményük.

Információ a diszpláziáról: http://www.diszplazia.hu

 

Jellemzően nem beteges fajta, de méretüknél fogva előfordulhat náluk (mint minden közepes és nagytestű fajtánál) GYOMORCSAVARODÁS.

PROBLÉMA:  Gyomorcsavarodás esetén a gyomor a hossztengely mentén fordul el 90-180 fokban. A csavarodás miatt sem a hányás, sem a bélsár ürítése nem lehetséges. A hasi nagyerek összenyomatása következtében súlyos vérkeringési zavar, shock alakul ki, majd életmentő beavatkozás hiányában az állat rövid időn belül elhullik.

TÜNETEK:

MEGOLDÁS:  A gyomorcsavarodás tüneteinek észlelése esetén azonnali orvosi ellátás, mégpedig műtét szükséges!!! Már gyanú esetén is siessen rögtön állatorvosához, éjszaka esetén egy nyitva tartó klinikára, nincs idő megvárni a reggelt, ha valóban gyomorcsavarja van a kutyának nem éli túl! Minél hamarabb megműtik – kizárólag így lehet segíteni, visszafordítják a gyomort  - annál nagyobb az esélye, hogy túléli! NE PRÓBÁLKOZZON házi kezeléssel!

MEGELŐZÉS: etetés után min. 1 órán keresztül kerüljük az aktív mozgást, játékot, ha van a kutyának egyéb műtéti beavatkozási érdemes kivarratni a gyomrot a hasfalra. Ez a kutyának nem okoz problémát, nem fáj, de a továbbiakban kizárja egy gyomorcsavar lehetőségét.

Információ még a gyomor csavarodásról: 

http://www.franciapasztor.hu/francia_pasztorkutyak/szakmai-francia.htm#gyomorcsavarodas,

http://allatokert.mindenkilapja.hu/html/17850060/render/kutya-betegsegek

 

Korunk nagy pusztító hadjáratát a kullancsok által terjesztett betegségek vezetik, így fontos hogy ismerjük a Lyme és a Babézia tüneteit és veszélyeit! Babéziában ha nem ismerjük fel időben bele is halhat kedvencünk!

PROBLÉMA:  babesiosis kórokozói egysejtű, vérben élősködő paraziták, melyek a vörösvértesteket teszik tönkre. Világszerte számos állatfajt károsítanak, más babesia okoz betegséget a szarvasmarhákban, mint a lovakban, és ismét egy ezektől eltérő babesia faj betegíti meg a kutyákat.

TÜNETEK:

 

KEZELÉS:

GYANÚ ESETÉN AZONNAL, MÉG AKÁR ÉJSZAKA IS ÁLLATORVOS! a betegség a veséjét támadja meg a  legjobban, ha sokat várunk akár le is állhat működése, emiatt a kutya keringési rendszere is veszélybe kerülhet! Az orvosnál infúziót, vitaminokat, gyulladás és láz csökkentőket fog kapni kutyánk, ezek mellett a babézia nagy ellenségét, az Imizolt is.

FONTOS !!! -  Ha külföldre utazunk kutyánkkal érdemes megfontolni, hogy beadassunk kutyánknak Imizol injekciót, mely 30 – 40 napra védettséget ad ill. ha lappang benne akkor elejét veheti a komolyabb betegségnek. Ez azért fontos, mert sok Nyugat – Európai országban nem ismerik a babézia kórokozóját és kezelését, nem rendelkeznek imizollal. Így ha a kutya itthon fertőződött de csak az utazás során betegszik meg külföldi kezelésének eredményessége erősen kétséges lehet!

 

MEGELŐZÉS: érdemes a kutyát kullancs elleni spottal és más típusú nyakörvvel egyszerre védeni, nagyobb séták után vizsgáljuk át szőrzetét, hajlatait. Ha a kutyát nem hordják sétálni nem segítség, több saját kertben megfertőződött kutyáról is tudunk.

 

Információ még a Lyme kórról és a babéziáról:

http://www.haziallat.hu/allati-trendi/gyogyszer/babesiosis-tenyek-es-tevhitek/1642

 

és információ a kullancsokról: http://kullancs.lap.hu