...Vissza a Szabályzatokhoz  

A Francia Pásztorkutya Klub
 

Kiállítási szabályzata

Elfogadva 2012.10.28-n

Tartalomjegyzék

 1.     ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK.

 2.     KIÁLLÍTÁSOKON VALÓ RÉSZVÉTEL.

 3.     NEVEZÉSI FELTÉTELEK.

 4.     KIÁLLÍTÁS.

 5.     ÁTSOROLÁS.

 6.     KIÁLLÍTÁSI OSZTÁLYOK.

 7.     A KIÁLLÍTÁSON ELÉRHETŐ MINŐSÍTÉSEK ÉS CÍMEK.

 8.     KIÁLLÍTÁSON KÍVÜL ELNYERHETŐ CÍMEK.

 9.     ÓVÁSI BIZOTTSÁG..

10.    VEGYES RENDELKEZÉSEK.

 

Mellékletek:

1.       számú melléklet:  Fajtakiállítások pályázati adatlapja

2.       számú melléklet:  Az FRPK szekciói

3.       számú melléklet:  Magyarországon kiállítható, az FCI által el nem ismert Francia Pásztorkutya fajták listája

4.       számú melléklet:  Munka osztályba nevezhető Francia Pásztor-kutya fajták listája

5.       számú melléklet:  Kiállítások nevezési díjai

6.       számú melléklet:  Győztes cím kiadási lehetőségek több színváltozattal kiállítás típusonként

 

 

I.§ . Általános rendelkezések

A Francia Pásztorkutya Klub (FRPK) kutyakiállításokat rendez az FRPK Elnökségének (továbbiakban FRPKE) határozata alapján.

Kiállítások lehetnek:

-·Klubkiállítás CAC és Klubgyőztes cím kiadásával

-·Speciális fajtakiállítás CAC és speciál győztes cím kiadásával

-·Tenyészkutya kiállítás CAC cím kiadásával

-·Szépségverseny

A kiállítások engedélyezése:

1.1.           A Klub-, és Tenyészkutya kiállítások helyét és időpontját az FRPKE határozza meg a kiállítást megelőző év október 30-ig. 

 

1.2.           A Speciális fajtakiállítás rendezése iránti kérelmet a szekcióvezetők nyújthatnak be a rendezvényt megelőző év október 15-ig. Amennyiben a szekciók részéről nem merül fel igény, az FRPKE határozza meg a rendezvény helyét és időpontját az FRPK valamennyi fajtájára. Több szekció fajtáit magába foglaló Speciális fajtakiállítás rendezésére az FRPKE jogosult.      

 

1.3.           Szépségverseny bármely egyéb kiállítás mellett, vagy külön is rendezhető. A Szépségverseny szervezésére bármelyik szekció, illetve az FRPKE is jogosult.        

 

1.4.           Szekciónként évente egy Speciális fajtakiállítás rendezhető (a szekciókhoz tartozó fajták felsorolását a 2. számú melléklet tartalmazza). A kiállítások helyszínéről, időpontjáról a szekcióértekezlet javaslata alapján az FRPKE dönt minden évet megelőző év október 30-ig.      

 

1.5.           Szépségversenyek engedélyezése iránti kérelmet az FRPKE a benyújtást követő két héten belül dönt a Szépségverseny odaítéléséről.

A kiállítások tervezésekor (időpont, helyszín) figyelemmel kell lenni az FCI, a MEOE előírásaira, és az FRPKE által már jóváhagyott rendezvényekre. A Magyarországon rendezett nemzetközi és nemzeti kiállítások időpontjában más rendezvény nem tartható, csak a MEOE külön engedélyével.

A jóváhagyott kiállítások helye és időpontja csak az FRPKE engedélyével változtatható meg.

Az engedélyezett kiállításokat az FRPKE határozataként a klub weblapján teszi közzé.

 

II.§ . Kiállításokon való részvétel

A kiállítás területére minden nevezett kutyával egy kísérő léphet be díjmentesen, további kísérőnek belépőjegyet kell vásárolni, amennyiben a kiállítás helyszínén belépődíjat szednek.

Az FRPKE által engedélyezett kiállításokra kizárólag az FCI által elismert, ideiglenesen elismert FCI származási lappal rendelkező, és azok az el nem ismert francia pásztorkutya fajták, amelyeket a 3. számú melléklet felsorol, nevezhetők be. Ez alól kivétel a Szépségverseny.

Magyar tulajdonban lévő kutya kizárólag honosított származási lappal nevezhető a kiállításokra.

A kiállítás területére történő belépéskor a kutyák állatorvosi oltási igazolványát ellenőrizni kell, attól függetlenül, hogy nevezték a kiállításra vagy sem (érvényes veszettség elleni oltással rendelkezik-e). Ha a kutya nem rendelkezik ilyen igazolvánnyal, a kiállítás területére történő belépését meg kell tagadni.

A kutyák által okozott minden néven nevezhető kárért a kutya tulajdonosa a felelős. Harapós kutya csak „harapós” jelzéssel, szájkosárral és rövid pórázon tartható a kiállításon. Az ilyen kutyáról a szájkosarat csak a bírói körben szabad levenni, a bíró utasítására.

A kiállítás területén a kutyákat szabadon engedni tilos, kivéve sport bemutatón a körön belül. A kiállítás területén kutyákat a fajtajellegüknek megfelelően, az állatvédelmi előírások betartásával kell elhelyezni.

A kiállítás területén kölyök kutyát árulni TILOS.

 

III.§ . Nevezési feltételek

A kutya tulajdonosa a nevezési határidő lejártáig (postai keletbélyegző lenyomata, fax vagy E-mail dátuma igazol, vagy online nevezéssel nevezett) jogosult a kutyát kiállításra benevezni.

3.1.   A nevezéshez minden esetben csatolni kell:   

 

-      a pontosan és olvashatóan kitöltött és aláírt nevezési lapot,

-      a származási lap mindkét oldali másolatát,

-      a nevezési díj nevezési határidőig történő befizetésének igazolását (feladóvevény másolat),

· a munka osztályba történő nevezéshez a fajtára kötelezően előírt munkavizsga letételét igazoló, az FCI által elfogadott bizonyítvány másolatát (ebbe az osztályba nevezhető fajták felsorolását lásd a 4. számú mellékletben),

· champion, vagy honour osztályba történő nevezéshez a champion bizonyítvány másolatát kell csatolni (FCI nemzeti vagy nemzetközi champion bizonyítvány másolata ).

Kiállításra csak egyedileg azonosítható kutyát lehet benevezni (mikro-chip).

Nevezéseket csak a kiírt határidőig fogadunk el!

3.2.   Kiállítási nevezési díjakat az 5. számú melléklet tartalmazza.

A nevezés akkor minősül teljesítettnek, ha a nevezési lap feladási dátuma (keletbélyegző lenyomata) megelőzi, vagy megegyezik a nevezési határidő utolsó napjával. A nevezési díj megállapításra került:

·  Tagokra: aki tagja az FRPK-nak vagy a MEOE valamelyik szervezeti egységének, és rendelkezik a MEOE által kibocsátott adott évre érvényes tagsági kártyával. Ha a kutyának több tulajdonosa is van, akkor valamennyi személynek rendelkezni kell az adott évre érvényes tagsági kártyával.

·  Nem tagok: akik nem rendelkeznek az FRPK, vagy a MEOE által kibocsátott adott évre érvényes tagsági kártyával.

·  Nem magyarországi állandó lakhellyel rendelkezők: akik euróban és nem forintban fizetik, illetve utalják át a nevezési díjakat.  

3.3.   A nevezések során alkalmazandó szabályok:

 

3.3.1.          A kutyát csak a származási lapon, Szépségverseny esetén az oltási lapon szereplő tulajdonos nevezheti a kiállításra.   

 

3.3.2.          A magyar tulajdonosok, illetve magyar állandó lakhellyel rendelkezők számára – függetlenül attól, hogy tagjai az FRPK-nak, illetve a MEOE-nak vagy sem – a kiállításokon helyszíni nevezés nem lehetséges. Ez alól kivétel a Szépségverseny.    

 

3.3.3.          A nem magyar állandó lakhellyel rendelkezők, ha a kiállítás helyszínén fizetnek, akkor a nevezési díjon felül adminisztrációs többletköltséget is meg kell fizetniük kutyánként, kiállításonként.       

 

3.3.4.          Az adott kiállítás katalógusában csak az a kutya szerepelhet, amelynek a nevezése határidőben beérkezett.      

 

3.3.5.          Kölcsön, illetve különféle tartási szerződéssel birtokolt kutyák esetében nem minősül a kölcsönvevő a nevezési díj megállapításakor tulajdonosnak.    

 

3.3.6.          Több kutya nevezése esetén a Veterán, Honour, Baby, Kölyök osztályba történő nevezéskor nem vehető figyelembe első kutyaként.

A kiállító a nevezési lap beküldésével egyidejűleg kötelezettséget vállal a nevezési lapon közölt adatok valódiságáért és a nevezési díj befizetésére is, amely nevezési díj semmilyen esetben sem téríthető vissza. Továbbá hozzájárul, hogy a nevezési lapon szereplő adatai a kiállítás katalógusában közzétételre kerüljenek.

A kiállító a nevezési lap aláírásával kötelezettséget vállal a kiállítás kezdési, illetve zárási idejének betartására. A kiállítás területéről a kiállítás zárása előtt a kutya csak kivételes esetben a kiállítás szervezőjének írásbeli engedélyével vihető ki.

A kiállító a nevezési lap aláírásával vállalja az FRPK Kiállítási Szabályzatának betartását és magára nézve kötelezőnek ismeri el azt.

Nem bírálhatók a kiállításokon a beteg, nyomorék kutyák, a tüzelő szukák, valamint a láthatóan vemhes (kb. 40 napos), szoptatós kutyák. Hobby osztályban, és a Szépségversenyen indulhatnak a rejtett- egyheréjű, heresorvadásban szenvedő, vagy ivartalanított kutyák is.

Minden kiállító köteles a kiállításra magával hozni a benevezett kutya eredeti származási lapját, vagy annak másolatát (a bírói körbe nem vihető be) és amennyiben a kiállító FRPK vagy MEOE tag, tagsági kártyáját.

A bírálat alkalmával a bíró jogosult a felvezetett kutya egyedi azonosítóját ellenőrizni.

 

IV.§ . Kiállítás

A kiállító felelős azért, hogy a benevezett kutyájával a bírói körben időben megjelenjen. Amennyiben az adott osztály bírálatát lekési (sorolás után érkezik), a bírálat befejezése után kérheti, hogy a bíró minősítse a kutyát, de nem tarthat igényt kitűnő minősítés esetén sem a győztes cím kiadásának megismétlésére. Az osztály bírálatának megkezdését követően az elkésett kutya felvezetője csak a bíró külön engedélyével léphet a bírói körbe.

A bírói körben a bírálat megkezdése után a bírálandó osztályba tartozó kutyákon és felvezetőiken kívül csak a bíró, az írnok, a ringtitkár és szükség esetén a tolmács tartózkodhat. Kivételt képez az FRPK elnöke, a vezető bíró, vagy az általuk megbízott személy. A bírálatba azonban senki nem avatkozhat be.

Azt a kiállítót, aki a kiállításon sportszerűtlen magatartást tanúsít, a kiállítás területéről ki kell utasítani. FRPK tag esetében fegyelmi eljárás alá lehet vonni.

A kiállító köteles a bírálatot végző bíró döntését elfogadni és nem minősítheti azt.

Támadó, harapós kutyák a kiállításon nem bírálhatók

A kiállításokon csak a katalógusban szereplő kutyák bírálhatók, kivéve, ha a nevező vétlen, azaz a nevezése és nevezési díja határidőben igazoltan megérkezett.

A kiállítás rendezője az elfogadott nevezéseket minden esetben köteles visszaigazolni (postai úton, e-mailben vagy faxon).

A kiállító köteles a kutya által okozott szemetet (ürüléket) föltakarítani és a szemétlerakó helyre vinni.

 

V.§ . Átsorolás

Ha a kutya tulajdonosa a munka- vagy champion osztályba történő nevezéskor nem csatolta a nevezéshez a szükséges igazolásokat, a katalógus összeállításakor a rendező szervezet jogosult a kutyát automatikusan a nyílt osztályba sorolni.

A vezetőbíró jogosult a kiállításon átsorolni a nem megfelelő osztályba nevezett kutyát.

Ha a rendező szervezet elírást követ el, a vezető bíró feladata a beküldött nevezési lapot ellenőrizni és a nevezési lapnak megfelelően a helyszínen a kutyát abba az osztályba átsorolni, ahova a tulajdonos nevezte és csatolta a szükséges igazolásokat is. A megfelelő mellékletek hiányában a kutyát a kora szerinti – illetve ahol a katalógusban szerepel – osztályban kell elbírálni. Az osztályba sorolásnál a nevezéskori állapot az irányadó.

 

VI.§ . Kiállítási osztályok

BÉBI osztály: 
Ebbe az osztályba a 3-6 hónapos kutyák nevezhetők. A bírálati lapon leírást és rózsaszínű kártyát kapnak.

KÖLYÖK osztály: 6-9 hónapos korig.
Ebben az osztályban a kutyák leírást és fehér színű kártyát kapnak, ígéretes, nagyon ígéretes vagy nem ígéretes differenciálás lehetőségével. Több kutya esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással.

FIATAL osztály: 9-18 hónapos korig.
Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítést elért kutya esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a Hungária Príma Junior (HPJ) címet, amelyhez egy kék-fehér HPJ kártya jár.

NÖVENDÉK osztály: 15-24 hónapos korig.
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött, de 24 hónapos kort meg nem haladó kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet egy nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával.

NYÍLT osztály: 15 hónapos kortól.   
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával.

MUNKA osztály: 15 hónapos kortól.  
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, amely rendelkezik a fajtára kötelezően előírt, érvényes munkavizsgával. Ebbe az osztályba, csak a 4. számú mellékletben felsorolt fajták nevezhetőek. Munka osztályba való induláshoz a nevezési határidőig kell megszerezni a munkavizsga bizonyítványt. Ebben az osztályban leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I -IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával.

CHAMPION osztály:        
Nevezhető minden olyan kutya, amely a nevezési határidőig visszaigazolt FCI champion bizonyítvánnyal (nemzeti vagy nemzetközi) rendelkezik. Ebben az osztályban leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez, I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya „Champion osztály CAC” címet kaphat és nemzeti színű kártyát. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával.

VETERÁN osztály: 8 éves kortól.     
Nyolc éves kort betöltött kutya nevezhető. Ebben az osztályban leírást kapnak a kutyák és több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya Veterán CAC, illetve a kitűnő II. Veterán Res.CAC címet kaphat nemzeti színű kártyával.

Honour osztály:      
Nevezhető minden olyan kutya, amely a nevezési határidőig visszaigazolt FCI champion bizonyítvánnyal (nemzeti vagy nemzetközi) rendelkezik. Ebben az osztályban leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez, I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja „Honour osztály győztese” címet.

Hobby kutyák osztályai:

Kölyök Hobby osztály: 3-9 hónapos korig.
Nevezhető minden 3-9 hónapos korú Francia Pásztorkutya, tekintet nélkül arra, hogy rendelkezik-e törzskönyvvel vagy sem. Ebben az osztályban a kutyák leírást és fehér színű kártyát kapnak, ígéretes, nagyon ígéretes vagy nem ígéretes differenciálás lehetőségével. Több kutya esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. „Kölyök Hobby győztes” címet kapja.

Felnőtt Hobby osztály: 15 hónapos kortól.
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött Francia Pásztorkutya, tekintet nélkül arra, hogy rendelkezik-e törzskönyvvel vagy sem. Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya a „Felnőtt Hobby győztes” címet kapja.

Veterán Hobby osztály: 8 éves kortól.     
Nevezhető minden 8 éves kort betöltött Francia Pásztorkutya, tekintet nélkül arra, hogy rendelkezik-e törzskönyvvel vagy sem. Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya a „Veterán Hobby győztes” címet.

Szépségverseny osztályai:

A Szépségversenyen a kutyák kortól függetlenül, nemenként nevezhetők. A kutyák leírást nem kapnak, a bíró csupán sorolást végez. Az I. helyre sorolt kutya megkaphatja az adott hely szépe címet.

Egyéb feltételek:
Minden kutya csak egy osztályba nevezhető. Az életkort a kiállítás előtti napon betöltött születési dátum határozza meg, ha a kiállítás több napos, akkor is a kiállítás első napját megelőző napot kell figyelembe venni. A kitűnő minősítést kapott kutyákat I-IV-ig sorolni kell. A kitűnő I. minősítésű kutyának a győztes cím kiadása nem kötelező.

 

VII.§ . A kiállításon elérhető minősítések és címek

Az egyes osztályokban elérhető minősítések:

-      Kitűnő                                    kék szegélyű kártya

-      Nagyon jó                               piros szegélyű kártya

-      Jó                                          sárga szegélyű kártya

-      Megfelelő                                zöld szegélyű kártya

-      Kizárva                                   bírálati kap

-      Nem bírálható                          bírálati lap

KITŰNŐ csak annak a kutyának adható, amely a fajta standardhez nagyon közel áll, kitűnöen mutatja magát, harmonikus, kiegyensúlyozott magatartással és kisugárzással rendelkezik, kitűnő formában és kondícióban van.

NAGYON JÓ minősítést az a kutya kap, amelyik fajtájának a típusát markánsan képviseli, arányai kiegyensúlyozottak, jól mutatja magát. Néhány apróbb hibát el lehet nézni, de ezt a minősítést, csak olyan kutya kaphatja meg, amely fajtájának típusos példánya.

minősítést az a kutya kap, amelyik fajtájának a jegyeit magán hordozza, de vannak látható hibái.

MEGFELELŐ minősítést az a kutya kap, amelyik fajta jellegének többé-kevésbé megfelel, jelentős, látható hibái vannak, fizikai állapota kívánni valót hagy maga után.

KIZÁRVA – az a kutya kapja, amely a standardnak nem megfelelő típust hordozza, nem a standardnak megfelelően viselkedik vagy agresszív, vagy here hibás, ill. egy komoly foghibával vagy álkapocs rendellenességgel rendelkezik, amely szín- és/vagy szőrhibás, ill. az albinizmus jegyeit viseli magán. Ezt a minősítést még az a kutya kaphatja, amely az érvényes standard szerinti kizáró hibával rendelkezik.

NEM BÍRÁLHATÓ - azok a kutyák kapják, melyek a fent említett minősítések közül egyik sem adható ki. Ez pl. akkor fordul elő, ha a kutya nem mozog, állandóan a kiállítóra ugrál vagy a ringből ki akar menni, úgy, hogy a mozgás és járásmód nem megítélhető, vagy amikor a kutya a bíró elől folyton kitér. Sem a fogazatot, sem a testfelépítést, szőrtakarót, farok tartást vagy a heréket nem engedi megtapintani, vagy pl. a felvezetett kutyán orvosi beavatkozás vagy kezelés nyomai láthatóak, amelyek a bíró megtévesztésére engednek következtetni. Ugyanez vonatkozik azokra a kutyákra, amelyeknél fennáll annak a gyanúja, hogy a tenyésztője (pl. műtéti úton, szemhéj. fül,. farok korrekcióval) az eredeti formát megváltoztatta, és ezt a bíró észleli. A bírálati lapon a "minősítés nélkül" ítéletet a bírónak meg kell indokolnia.

A jelen szabályzatban az egyes kiállítási osztályoknál leírt győztes címek kiadása nem kötelező. Kiadásuk esetén fajtánként és nemenként az FCI előírásainak megfelelően jár el a bíró, különös tekintettel azoknál a fajtáknál, ahol többféle szín és szőrváltozat van. FRPK CAC kiállításokon az FRPK Elnöksége által meghatározott fajtáknál színenként történhet a győztes címek kiadása, amely eltérhet a nemzetközi vagy MEOE előírásoktól lásd: 6. számú melléklet.

Egyéb kiadható címek:

HPJ: kártya

A címért csak azok a kutyák konkurálhatnak, amelyek a kitűnő minősítést megkapták a fiatal osztályban.

A cím kiadása nem kötelező.

CAC: kártya

A címért csak azok a kutyák konkurálhatnak, amelyek a kitűnő minősítést megkapták a bébi, kölyök, fiatal, honour és hobby osztály kivételével.

A cím kiadása nem kötelező.

HUNGÁRIA FAJTAGYŐZTES (HFGY/BOB): kártya

A címért csak azok a kutyák konkurálhatnak, amelyek a számukra elérhető legmagasabb címet megkapták a bébi és kölyök, hobby osztály kivételével. Klub és Speciál kiállításon a Fiatal Klub/Speciál győztes, Klub/Speciál győztes, Veterán Klub/Speciál győztes és Honour osztály győztese címet nyert kutyák konkurálhatnak ezért a címért. Tenyészkutya kiállításon a HPJ, és CAC, valamint a Honour osztály győztese címet elért kutyák konkurálhatnak ezért a címért.

A cím kiadása nem kötelező.

Ha az adott kutyafajtát több bíró bírálja a kiállításon, akkor minden esetben ki kell jelölni annak a bírónak a személyét, aki a HFGY/BOB címet kiadja.

Best Opposite Sex (BOS)

A címért a Fajtagyőztes címet kapott kutyával ellentétes nemű azon kutyák konkuralhatnak, amelyek a számukra elérhető legmagasabb címet megkapták a bébi és kölyök, hobby osztály kivételével.

A cím kiadása nem kötelező.

Minden esetben a Fajtagyőztes címet kiadó bíró adhatja ki.

FIATAL KLUBGYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett klubkiállításon adható ki, nemenként, a fiatal osztályban kitűnő I. HPJ címet kapott kutya részére. A bírálati lapra a „Fiatal Klubgyőztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

KLUBGYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett klubkiállításon adható ki, nemenként a növendék-, nyílt-, munka- és champion osztályban kitűnő I. CAC címet kapott kutyák összevetését követően a bíró által legjobbnak tartott kutya részére. A bírálati lapra a „Klubgyőztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

VETERÁN KLUBGYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett klubkiállításon adható ki, nemenként, a veterán osztályban kitűnő I. CAC címet kapott kutya részére. A bírálati lapra a „Veterán Klubgyőztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

FIATAL SPECIÁL GYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett Speciális fajtakiállításon adható ki, nemenként, a fiatal osztályban kitűnő I. HPJ címet kapott kutya részére. A bírálati lapra a „Fiatal Speciál győztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

SPECIÁL GYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett Speciális fajtakiállításon adható ki, nemenként a növendék-, nyílt-, munka- és champion osztályban kitűnő I. CAC címet kapott kutyák összevetését követően a bíró által legjobbnak tartott kutya részére. A bírálati lapra a „Speciál győztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

VETERÁN SPECIÁL GYŐZTES

Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett Speciális fajtakiállításon adható ki, nemenként a veterán osztályban kitűnő I. CAC címet kapott kutya kutya részére. A címért csak az FRPK tagjai konkurálhatnak.

Azoknál a fajtáknál, ahol több szín és szőrváltozat létezik, az FRPKE határozata szerint kell eljárni. A bírálati lapra minden esetben a cím mellé fel kell tüntetni az évszámot is.

TENYÉSZTÉSI DÍJ

Tenyésztési Díj I-II-III. fokozatát kizárólag Klub, Speciál és Tenyészkutya kiállításon, tenyészcsoport kompetenciában lehet kiadni. A csoportok sorolását a tenyésztő által felvezetett egyedek homogenitása szabja meg.

Ha a nevezett kutyák nem a tenyésztő tulajdonában vannak, csak a tenyésztő írásos hozzájárulásával lehet a csoportot nevezni illetve a nevezést elfogadni.

Nevezési feltétel, hogy a tenyészcsoportban az egy tenyészetből származó legalább két különböző apától, vagy két különböző anyától származó, legalább három és maximum öt azonos fajtájú kutyával lehet indulni. A nevezésnek további feltétele, hogy a felvezetett kutyák az adott kiállításon legalább két kitűnő és egy nagyon jó minősítést kapjanak. A Tenyésztési Díjra helyszíni nevezés lehetséges. A nevezési díjat az 5.sz. melléklet tartalmazza.

A KIÁLLÍTÁS LEGSZEBB KUTYÁJA (Best in Show, BIS)

A vezetőbíró által előre felkért bíró választja ki a megjelent fajtacsoportgyőztes kutyák közül. Az első helyezett a „Kiállítás Legszebb Kutyája” címet kapja (BIS), míg a második helyezett a „Reserve Győztes” (Res.BIS) címet kapja. Mindkét eredményt az adott kiállításon rá kell vezetni a bírálati lapra.

EGYÉB VERSENYEK

Az FRPK a kiállításokon egyéb versenyeket is rendezhet helyszíni nevezéssel:

Gyerek-kutyapár” ( 9 évnél fiatalabb gyermekek részére )

Fiatal felvezetők - Junior Handlerek” versenye két kategóriában  (9 – 17 éves kor között).

Utódcsoportok versenye”: ahol egy kan és utódai, vagy egy szuka és utódai kerülnek bemutatásra.

Kutyapárok Versenye”: ahol azonos fajtájú, két kutya versenyez.

Tenyészpárok Versenye”: ahol azonos tulajdonban lévő, azonos fajtájú, különböző nemű két kutya versenyez.

A versenyekre minden esetben a „… BIS” győztesek kiválasztása előtt kerül sor.

Egyéb egyéni díjfelajánlásokra is sor kerülhet. Ezeket azonban a kiállítás reggelén a rendező szervezet elnöke köteles bejelenteni a vezetőbírónak.

Szépségverseny speciális szabályai

Ezen a kiállításon a kutyák nem kapnak részletes bírálati leírást. A Szépségversenyen a kutyák csak három osztályba nevezhetők, nemtől függetlenül.

Egyéb, a Szépségversenyen elnyerhető címek

Az adott hely bajnoka:  
A Szuka, illetve Kan osztályban I. helyezést elért kutyák közül a legszebbnek adja a bíró. A cím a BIS körben osztható ki.

 

VIII.§ . A kiállításon kívül elnyerhető címek

FRPK JUNIOR CHAMPION (FRPKJCH): oklevél és kupa

Teljesítésének feltétele 9-18 hónapos kor között legalább két Magyarországon, vagy külföldön, legalább két különböző bírótól kapott Fiatal Klub/Speciál győztes cím, melyek közül legalább egyet FRPK Klubkiállításon szerzett meg. Az FRPK rendezvények közé az FRPK által rendezett valamennyi HPJ címet adó kiállítás beszámítható. A cím FRPK tagok számára nyitott.

FRPK CHAMPION (FRPKCH): oklevél és kupa

Teljesítésének feltétele legalább három Magyarországon, vagy külföldön, legalább két különböző bírótól kapott Klub/Speciál győztes cím, melyek közül legalább egyet FRPK Klub/Speciál kiállításon szerzett meg. Az FRPK rendezvények közé az FRPK által rendezett valamennyi CAC címet adó kiállítás beszámítható a Klubgyőztes címnek megfelelő szintű eredménnyel.

Munkavizsgára kötelezett fajták esetében az egyik Klub/Speciál győztes címet a munkavizsga bizonyítvány is helyettesítheti. A cím FRPK tagok számára nyitott.

FRPK VETERÁN CHAMPION (FRPKVCH): oklevél és kupa

Teljesítésének feltétele 8 éven felüli korban legalább kettő Magyarországon, vagy külföldön, legalább két különböző bírótól kapott Veterán Klub/Speciál győztes cím, melyek közül legalább egyet FRPK Klub/Speciál kiállításon szerzett meg. Az FRPK rendezvények közé az FRPK által rendezett valamennyi CAC címet adó kiállítás beszámítható. A cím FRPK tagok számára nyitott.  

FRPK GRAND CHAMPION (FRPKGRCH): oklevél és kupa

Teljesítésének feltétele FRPKCH cím birtokában Magyarországon vagy külföldön Klub/Speciál kiállításon elért két különböző bírótól kapott két fajtagyőztes cím, melyek közül az egyiket FRPK Klub/Speciál kiállításon kell megszerezni. Az FRPK rendezvények közé az FRPK által rendezett valamennyi CAC címet adó kiállítás beszámítható. A cím FRPK tagok számára nyitott.

 

IX.§ . Óvási bizottság

A bírói döntés ellen óvásnak helye nincs, a kapott minősítés, vagy a kiadott címek, illetve az esetlegesen ki nem adott győztes címek miatt óvást benyújtani, illetve elfogadni nem lehet.

Óvni kizárólag alaki hibák miatt lehetséges (pl. rossz osztályba sorolás) a bírálatot követő két órán belül, a nevezési díj kétszeresének befizetése mellett, írásbeli kérelemmel, amelyet az óvási bizottsághoz kell benyújtani.

Az óvási bizottság az óvás benyújtását követő egy órán belül dönt. Ha helyt ad az óvásnak, akkor a befizetett összeget vissza kell fizetni. Ha az óvás sikertelen volt, az óvási díj a rendező szervezetnél marad.

Az óvási bizottság három tagból áll, amelynek elnöke a kiállítás szervezője, a másik két tagot a szervező kéri fel. Az óvásban érdekelt küllembíró nem lehet tagja a bizottságnak.

Az óvási bizottság tagjait a kiállítás katalógusában meg kell nevezni.

 

X.§ . Vegyes rendelkezések

Jelen szabályzatot az FRPK Elnöksége 2012. október 28-i ülésén elfogadta és közzététel után hatályba léptette.

Mellékletek:

1.            számú melléklet:  Fajtakiállítások pályázati adatlapja

2.            számú melléklet:  Az FRPK szekciói

3.            számú melléklet:  Magyarországon kiállítható, az FCI által el nem ismert Francia Pásztorkutya fajták listája

4.            számú melléklet:  Munka osztályba nevezhető Francia Pásztor-kutya fajták listája

5.            számú melléklet:  Kiállítások nevezési díjai

6.            számú melléklet:  Győztes cím kiadási lehetőségek több színváltozattal kiállítás típusonként

Budapest, 2012. október 28.

 

Kelemenné Bistyák Klára  
FRPK elnök s.k.

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére
 

 

 

1. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

Fajtakiállítások pályázati adatlapja

A kiállítás típusa: fajtakiállítás o     szépségverseny o

Rendező szekció:                                                                        

Kiállítás dátuma:                                                                        

Kiállítás helyszíne:                                                                      

Nevezhető fajták:                                                                        

                                                                                                 

                                                                                                 

                                                                                                 

                                                                                                 

Kiállítás tervezett bírói:                                                                

                                                                                                 

                                                                                                 

 

Dátum:                                           

 

 

                                                                                                      

                                                                       szekcióvezető

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére
 

 

2. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

Az FRPK szekciói

Szekciót bármelyik fajta alakíthat, amennyiben legalább két, a fajtát tartó-, illetve tenyésztő tagja van az FRPK-nak. Azok a fajták, melyek nem alakítanak külön szekciót, a kijelölt gyűjtő szekcióhoz tagozódnak be. A gyűjtő szekcióból való kiváláshoz nem szükséges a szekcióvezető engedélye. Jelenleg a Bouvier szekció a kijelölt gyűjtő szekció. Egy szekció három módon oszlatható fel:

-      A szekciónak már csak egy tagja maradt

-      A szekció szekcióülésen jegyzőkönyvvel bizonyítva kimondja a feloszlatását

-      A szekció tevékenysége nem kimutatható, vagy ellentmond az FRPK elveinek

Egy szekció feloszlatása után a szekcióhoz tartozó fajták automatikusan betagozódnak a kijelölt gyűjtő szekcióba. Amennyiben minden szekció feloszlatásra került, a fajták közvetlen irányítását az FRPK veszi át.

Az FRPK-nak jelenleg az alábbi négy szekciója van.

Beauceron szekció

Fajtái:  Berger de Beauce

Szekcióvezető: Leczki Sarolta                leczkis@gmail.com

Briard szekció

Fajtái:  Berger de Brie

Szekcióvezető: Pecséri Zsófia                jamesbond.dalido@gmail.com

Bouvier szekció

Fajtái:  Berger de Picardie
Berger des Pyrenées à poil long
Berger des Pyrenées à face rase
Bouvier des Ardennes
Bouvier des Flandres

Szekcióvezető: Oldal Annamária            oldalannamaria@gmail.com

Pireneusi Hegyikutya szekció

Fajtái:  Chien de Montagne des Pyrenées

Szekcióvezető: Farkas István                omniplus@sznet.hu

 

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére
 

 

3. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

A Magyarországon kiállítható, az FCI által el nem ismert Francia Pásztorkutya fajták listája

Labrit

Feltehetően kecskepásztorok hozták magukkal a Pireneusokból Landes sík partvidékére Biarritz és Bordeaux között. Közepesen nagy, 45 - 55 cm-es, paraszt- és juhászkutya, mely a pireneusi juhászkutyára hasonlít. Alapvetően őzbarna színű, gyakran fekete tűzéssel. A fajta standardját 1930-ban készítették el, de azóta sem kapta meg a hivatalos elismerést. Időnként ma is látni Labritokat Landesben.

Savoyai Juhászkutya

Az ötvenes évek végén jelent meg egy Franciaországi kiállításon 10 igen különböző kinézetű Savoyai Juhászkutya. A bíró egy különleges harlekin színű zömök kutyára hívta fel a figyelmet. A fajta kitenyésztője elkészítette a fajtastandardot, de a hivatalos bejegyzéshez szükséges 8 különböző vonal kialakításában halála megakadályozta. A fajta a hivatalos elismerést nem kapta meg. Jelenleg a fajta létezése is kétséges.

4. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

Munka osztályba nevezhető Francia Pásztorkutya fajták listája

-      Berger de Beauce

-      Berger de Brie

-      Berger de Picardie

-      Berger des Pyrenées à poil long

-      Berger des Pyrenées à face rase

-      Bouvier des Ardennes

-      Bouvier des Flandres

Elfogadott munkavizsgák:

-      IPO I, II, III

-      HWT-T

-      Ring I, II, III

-      Mentőkutya vizsga

valamint valamennyi, az FCI által a fenti fajtákra elfogadott munkavizsga.

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére
 

 

 

5. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

Kiállítások nevezési díjai*

 

Klub- és Speciál kiállítás

Tenyészkutya kiállítás

Szépségverseny

Első kutya

4500

3500

1000

Második kutyától

4000

-

-

Bébi, Kölyök

3000

2500

1000

Hobby

3000

-

-

Honour

0

0

-

Veterán

0

0

0

Fiatal felvezető

1500

1500

-

Kutyapár

2000

2000

-

Tenyészcsoport

2000

2000

-

Utódcsoport

2000

2000

-

* A kiállítási nevezési díjak alkalmazkodnak a MEOE nevezési díjaihoz. Egy-egy kiállítás esetében, amennyiben a fajtaspeciális bíró(k) meghívása indokolja, a nevezési díjak a fentiektől eltérhetnek.

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére
 

 

 

6. sz. melléklet az FRPK Kiállítási szabályzatához

Győztes cím kiadási lehetőségek több színváltozattal kiállítás típusonként

Berger de Beauce

 

 

fekete-cser

CAC*

Klgy, Spec,gy

HFGY

 

harlekin

CAC*

Berger de Brie

 

 

őzbarna

CAC*

Klgy, Spec,gy

HFGY

 

fekete, szürke

CAC*

Berger de Picardie

 

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

Berger des Pyrenées à
poil long

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

Berger des Pyrenées à
face rase

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

Bouvier des Ardennes

 

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

Bouvier des Flandres

 

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

Chien de Montagne des Pyrenées

CAC

Klgy, Spec,gy

HFGY

* csak a fajtára vonatkozó 50 kutya feletti nevezési összlétszám esetén.

 

Az FRPK vezetősége megtárgyalta, és a 2012.10.28-i vezetőségi ülésen elfogadta.

Budapest, 2012. október 28.


  
 

Kelemenné Bistyák Klára
...................................................
elnök s.k.

 

Vissza a Szabályzatokhoz                                                                                                                                                                                                                                                    A lap tetejére